70-lecie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Stolcu

sobota, 21.05.2016

Podczas apelu, prezes jednostki Marek Klimczuk przypomniał historię jej powstania. Ochotnicza Straż Pożarna w Stolcu została założona po wojnie, jesienią 1945 roku. - Co prawda jubileusz powinniśmy obchodzić rok temu, z różnych jednak powodów zostaliśmy zmuszeni do odłożenia uroczystości w czasie - poinformował później druh Klimczuk.Podczas apelu, prezes jednostki Marek Klimczuk przypomniał historię jej powstania. Ochotnicza Straż Pożarna w Stolcu została założona po wojnie, jesienią 1945 roku. - Co prawda jubileusz powinniśmy obchodzić rok temu, z różnych jednak powodów zostaliśmy zmuszeni do odłożenia uroczystości w czasie - poinformował później druh Klimczuk.Inicjatorem powołania jednostki w Stolcu był Jan Wąs - pierwszy komendant. Wspomagali go Szczepan Pawłowski - prezes i Stanisław Kołodziejczyk, pełniący funkcję zastępcy komendanta. - Pierwszym urządzeniem gaśniczym była pompa uruchamiana ręcznie (od 4 do 6 osób), ciągana parą koni - mówił prezes OSP.Od 30 kwietnia 2003 roku jednostka ze Stolca wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - Dziś jednostkę tworzy ogółem 46 członków, w tym 22 druhów stanowi jednostkę operacyjno-techniczną. W ramach naszej struktury działa również młodzieżowa drużyna pożarnicza - kontynuował w swoim przemówieniu Marek Klimczuk. Zaraz po nim głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich Marcin Orzeszek, który podkreślił znaczenie funkcjonowania jednostek OSP w ratowaniu ludzkiego życia, czy dobytku. - Wy jesteście już zawodowcami. Macie sprzęt, ludzi, a przede wszystkim umiejętności i zapał - podsumował w swoim przemówieniu.

W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia dla zasłużonych członków OSP. W przerwie, z programem artystycznym, zaprezentowało się lokalne koło gospodyń wiejskich. Zwieńczeniem wieczoru była zabawa zorganizowana w świetlicy, która trwała do wczesnych godzin porannych.

wróc
Logowanie
GoFuture.pl

Copyright © 2010 OSP Stolec | Projekt i wykonanie

GoFuture.pl