WOJEWÓDZKIE ĆWICZENIA RATOWNICZE

czwartek, 08.10.2015

 

Sytuacja wyjściowa wg scenariusza:

5 października 2015 roku Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego otrzymało prognozę o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych, która przewiduje kilkudniowe opady deszczu o charakterze rozlewnym na obszarze dorzecza górnej i środkowej odry. Szczególnie niebezpieczna sytuacja jest w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej.

Padające deszcze oraz przewidywana wielkość opadu  (w ciągu 3 dni spadnie ok. 200 mm opadu po stronie czeskiej i około 160 mm po stronie polskiej) stwarza zagrożenie powodziowe dla obszarów województwa dolnośląskiego.

Ćwiczenia bojowe przeprowadzone 8 października złożone były z pięciu epizodów:

Epizod nr 1 - „Lawina błotna” - działania poszukiwawczo-ratownicze na stoku w rejonie ul. Skalnej w Bardzie. Grupy ćwiczące: SGRWys Wrocław 9, SGPR Wrocław 5, OSP JRS Wrocław (z psami).

Epizod nr 2 - „Wał” - umacnianie/podwyższanie wału przeciwpowodziowego na Nysie Kłodzkiej. Grupy ćwiczące: KP PSP Ząbkowice Śląskie, OSP Kamieniec Ząbkowicki I, OSP Stolec, OSP Przyłęk, OSP Ciepłowody, OSP Henryków, OSP Braszowice, OSP Piskorzów, OSP Bielawa, OSP Piława Górna + kompania ewakuacyjna „Odra” wraz z łodzią – pomoc w umacnianiu wału od strony rzeki i zabezpieczanie epizodu + KP PSP w Lubinie (quad) + KP PSP Zgorzelec (kontener powodziowy oraz urządzenie do ładowania worków z piaskiem.

Epizod nr 3 - „Ewakuacja” - ewakuacja ratownicza zagrożonych powodzią mieszkańców Barda. Ewakuacja osób na odcinku Nysy Kłodzkiej (Bardo, Przyłęk) poprzez przetransportowanie ich przez rzekę. Grupy ćwiczące: PSP Wrocław, PSP Oława, PSP Jelenia Góra, PSP Legnica, PSP Lubań, PSP Wołów, PSP Jawor, PSP Zgorzelec

Epizod nr 4 - „Pompa” - wypompowanie wody z zalanych terenów. Ćwiczenia na zbiorniku Topola. Grupy ćwiczące: PSP Świdnica, PSP Dzierżoniów, PSP Milicz, PSP Bolesławiec, PSP Trzebnica oraz KP PSP Kłodzko, OSP Lądek-Zdrój, OSP Polanica-Zdrój, OSP Jugów, OSP Stronie Śląskie, OSP Stary Waliszów, OSP Jaszkowa Dolna, OSP Szczytna, OSP Lewin Kłodzki, OSP Kudowa Czermna

Epizod nr 5 - „Stablizacja” - zabezpieczenie uszkodzonego budynku przemysłowego (cegielnia) w Przyłęku, przy ul. Głównej. Działania poszukiwawczo-ratownicze na obiekcie. Grupy ćwiczące: SGRT Wrocław 4, SGPR Lubin, SGRT Bolesławiec, SGPR Wrocław 5, THW (Niemcy)

Ćwiczenia miały na celu przetestowanie organizacji działań ratowniczych spowodowanych wystąpieniem powodzi na Dolnym Śląsku, w szczególności w dolinie Nysy Kłodzkiej i Odry. Wykorzystanie różnych form ratownictwa specjalistycznego, tj.  przede wszystkim wodno-nurkowego, technicznego, medycznego i działań poszukiwawczo-ratowniczych.

wróc
Logowanie
GoFuture.pl

Copyright © 2010 OSP Stolec | Projekt i wykonanie

GoFuture.pl