HEEMSEN 2011

poniedziałek, 18.07.2011Równo rok temu strażacy z OSP Stolec przedłuzyli o następne 5 lat umowę ze strażakami z Darlaten na 10-dniowe wyjazdy dzieci z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych do Niemiec. W niedzielę wieczorem 20-osobowa grupa wróciła z pierwszego z serii wyjazdu. Tym razem celem ich podróży była niemiecka miejscowość Heemsen położona w Dolnej Saksonii.

Obóz rozpoczął się 8 lipca. Na miejscu stawiło się 60 drużyn, po 20 osób w każdej z nich. Zdecydowana większość to drużyny niemieckie. Polskę reprezentowały dwie ekipy - z Subkowa koło Tczewa oraz ze Stolca. Pojawili się tam także reprezentanci z Białorusi, Holandii oraz Danii. Łącznie w obozie wzięło udział ponad 1250 uczestników.

Na zaproszenie strażaków z OSP Stolec naszą drużynę zasiliła młodzież z Ząbkowic, Bielawy, Strzelina, Tarnowa oraz Strąkowej. Ich opiekunami byli Aleksandra Bandura (tłumaczka), Marek Klimczuk oraz Grzegorz Bukański.

Podobnie jak w latach ubiegłych koszt uczestnictwa młodzieży w Niemczech pokryła zaprzyjaźniona jednostka straży z Darlaten. Nasz zespół musiał jedynie pokryć koszty dojazdu.

Ponieważ obóz strażacki nie stanowi typowej formy wakacyjnego wypoczynku, wobec czego młodzież zobowiązana była do przestrzegania ściśle ustalonego harmonogramu dnia. Pobudka o 7 rano, śniadanie, potem apel, następnie wszelkiego typu zawody - w siatkę, piłkę nożną, indiakę, tenis stołowy, pływanie w sztafecie, marsz na orientację połączony z różnymi specyfinczymi zadaniami, konkurencje zręcznościowe oraz przede wszystkim zawody strażackie (sztafeta + ćwiczenia bojowe bez wody).

Codziennie po kolacji na chętnych czekały konkursy oraz dyskoteki. Jednego dnia przed publicznością zaprezentowała się orkiestra strażacka, innego zespół muzyczny grający niemieckie i zagraniczne przeboje. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się walki na bomby wodne (baloniki napełnione wodą). Rzadko kiedy komuś udawało się wyjść z niej cało, czyli na sucho.

10 dni minęło bardzo szybko i już w niedzielę 17 lipca wieczorem wszyscy bezpiecznie dotarli do swoich domów. Za rok kolejny wyjazd, a już dziś wielu jej uczestników zapowiada chęć wzięcia w nim ponownie swego udziału.

Pierwszy wyjazd na obóz strażacki do Niemiec miał miejsce 6 lat temu i był efektem dobrej współpracy OSP Stolec ze strażakami z Darlaten. Współpraca między dwoma jednostkami rozpoczęła się praktycznie zaraz po podpisaniu umowy partnerskiej gminy Ząbkowice z Uchte i trwa niezmiennie do dziś. To tam mieszkają dawni mieszkańcy Stolca, którzy od kilku już lat przyjaźnią się z obecnymi mieszkańcami wioski. Chętnie tu przyjeżdzają, a jednocześnie serdecznie goszczą naszych przedstawicieli u siebie.

Źrodło: Express-Miejski.pl

wróc
Logowanie
GoFuture.pl

Copyright © 2010 OSP Stolec | Projekt i wykonanie

GoFuture.pl